HROMADNÉ  ŽALOBY  V  ČR

V pondělí 1. července 2024 nabyl účinnosti zákon č. 179/2024 Sb., o hromadném občanském řízení soudním (spolu s doprovodnou novelou souvisejících předpisů (zák. č. 180/2024 Sb.)), který umožňuje k Městskému soudu v Praze podávat první hromadné žaloby.  „Cílem návrhu bylo transponovat do právního řádu České republiky směrnici EU o zástupných žalobách na ochranu kolektivních zájmů spotřebitelů a zavést nástroj, který poskytne spotřebitelům efektivní, rychlou a účinnou soudní ochranu.“ uvedl ministr spravedlnosti Pavel Blažek.

Hromadné žaloby i žaloby na ochranu kolektivních zájmů spotřebitelů mohou u českých soudů podávat pouze předem prověřené neziskové subjekty pocházející z České republiky nebo jiných států Evropské unie, a to za podmínky, že jsou zapsány na některém z následujících seznamů:

a) český seznam oprávněných subjektů vedený Ministerstvem průmyslu a obchodu (dostupný ZDE);

b) evropský seznam oprávněných subjektů vedený Evropskou komisí (dostupný ZDE).

Ministerstvo spravedlnosti zřídilo také zvláštní stránku obsahující seznam všech certifikovaných hromadných řízení, ve kterém je možné zjistit, že bylo v konkrétní věci připuštěno hromadné řízení, včetně informací o tom, do kdy je možné se do tohoto řízení zapojit a jaký je jeho průběh. Uvedený seznam bude průběžně doplňován na adrese https://hromadnerizeni.justice.cz/Tento seznam obsahuje přehled zahájených řízení na ochranu kolektivních zájmů spotřebitelů podle občanského soudního řádu.

Hromadné žaloby ve sporech mezi podnikatelem a poškozenými spotřebiteli nebo drobnými podnikateli

Není důležité, zda mezi podnikatelem a spotřebiteli nebo drobnými podnikateli před podáním hromadné žaloby existoval smluvní vztah či nikoliv. Žalobou se lze domáhat i nároků, které se neopírají o uzavřenou smlouvu (typicky nároky vyplývající z porušení zákona). V hromadné žalobě může žalobce požadovat

  • peněžitou částku, opravu či výměnu zboží, slevu z ceny či odstoupení od smlouvy apod.

  • aby se žalovaný nezákonného jednání zdržel,

  • určení, zda tu právní poměr nebo právo je či není.

Žaloby na ochranu kolektivních zájmů spotřebitelů podle občanského soudního řádu

Ani v tomto případě není podmínkou uplatnění žaloby předchozí smlouva mezi podnikatelem a spotřebiteli. V žalobě na ochranu kolektivních zájmů spotřebitelů se lze domáhat

  • zdržení se nezákonného jednání;

  • určení, zda žalovaný svým jednáním porušil svoji povinnost (smluvní či vyplývající ze zákona či smlouvy).

  • SPOTŘEBITELEM

    je fyzická osoba, která vystupuje mimo rámec svého podnikání nebo povolání

  • DROBNÝM PODNIKATELEM

    je podnikatel (fyzická/právnická osoba), který má méně než 10 osob a jehož roční obrat nebo bilanční suma roční rozvahy nepřesahují 50 mil. Kč.

Kolik Vás bude zapojení do hromadného řízení stát?

Zapojení do řízení je bezplatné. Zúčastnění spotřebitelé nenesou finanční rizika v případě neúspěchu hromadné žaloby. V případě úspěchu však bude žalobci (neziskové organizaci) náležet přiměřená odměna, kterou stanoví soud.
Ta nesmí přesáhnout 16 % z přisouzeného plnění nebo 2,5 mil. Kč, pokud byla stanovena paušálně (zejm. u nepeněžitých plnění).